Blog

Ciekawostki, nowości, porady...

Wedkarski Bydgoszcz
 

Porady

Szczupakowa zajawka

brak komentarzy

Długo wyczekiwana majówka zbliża się wielkimi krokami. Wielu z Was odlicza dni do rozpoczęcia sezonu szczupakowego. Ja również lubię polować na te drapieżniki, choć nie ukrywam, że największą frajdę mam jak łowię ryby 80+ i na takie się nastawiam. Jak mam łowić mniejsze to wolę poszukać okoni lub pstrągów :)

Szczupakowa zajawka

Kacze dzioby najczęsćiej łowię z pontonu na niezbyt głębokich łowiskach i najchętniej z czystą wodą w okularach polaryzacyjnych. Pozwala to spotęgować emocje przy wyjściach, odprowadzeniach i braniach. Szczególnie wiosną szczupaki zajmują płytkie partie wody ze względu na to, że najszybciej się one nagrzewają, oraz kręci się w tych miejscach białoryb. Wszystkie płytkie zatoki, trzcinowiska, podwodne górki to stanowiska. Z pontonu najbardziej lubię łowić, krótkimi wędkami w okolicach dwóch metrów. Ułatwia to wiele, prowadzenie przynęty czy podprowadzenie ryby do burty. Manewrowanie krótkim wędziskiem na prawdę jest o wiele łatwiejsze. Zazwyczaj zabieram dwa zestawy, czasami trzy. W zależności od łowiska i przynęt jakie będę danego dnia stosował.

Pierwsze dwa to zestawy castingowe. Lżejszy składa się z wędki Viper HD Jerk Cast do 60g i multiplikatora Team Dragon HS200iL. Tym zestawem odsługuję lżejsze jerki takie jak Dorado Blik, Dorado Flicker Jerk, Salmo Sweeper 10 i 12cmSAVAGEAR 3D Roach Jerkster. Do cięższego kalibru używam wędki Dragon Guide Select Skinner Cast do 80g z multiplikatorem Team Dragon Big Bait MF250iL, radzi on sobie spokojnie z przynętami typu Salmo Slider 10cm, Salmo Sweeper 14cm, Salmo Jack, Savagear Freestyler, Savagear 4play Swim&Jerk czy Strike Pro Buster Jerk.

Trzeci zestaw to wędka Dragon Guide Select Frisky 230/10-35g z kołowrotkiem Dragon Ultima II FD835i, to zestaw do łowienia na gumy i mniejsze woblery takie jak ZEBCO Fat Kit 8cmSalmo Minnow 9, Salmo Pike 9 i 11 , Salmo Skinner 10 i 12cm, Salmo Roach 9, Salmo Perch 8F i 8DR, QUANTUM Jerkface, QUANTUM Funny Diver 10cm, QUANTUM Piker 12cm, Dorado Tempter. Zestaw ten dobrze sobie radzi z takimi przynetami zarówno z rzutu jak i w lekkim trollingu.

Warto wspomnieć o porządnej plecionce oraz przyponach. Do jerków polecam dosyć grubą od 0,18 do 0,22 a nawet 0,25, najlepiej jakby była 8spoltowa, jest gładsza, cichsza na przelotkach i poprawia komfort wędkowania. Do lżejszego zestawu wystarcza 0,12 lub 0,14. Plecionki, które mogę polecić to Dragon HM8X Forte, Momoi Ryujin, Momoi Jigline czy Dragon Ultra 8X Nano. Przypony do jerków najlepsze będą tytanowe, są mocne, sztywne i się nie odkształcają, przy jerkowaniu ważne jest to aby przypon nie plątał się z jerkiem. Do lżejszego zestawu wystarczy przypon DRAGON Classic SURFLON 7x7, lub materiał przyponowy, z którego zrobimy sobie sami odpowiedni przypon. Do robienia przyponów i wychaczania złowionych ryb przydadzą się nam szczypce.

Na koniec chciałbym przypomnieć wszystkim wędkarzom, aby pamietać o uwalnianiu złowionych ryb. Im więcej wypuścimy tym więcej ryb będzie w naszym ulubionym łowisku, a szansa na spotkanie z medalowym okazem większa. Należy też pamiętać , że zdrowa populacja nie bierze się z zarybień, ale z naturalnego tarła, a żeby ono się odbyło musi być populacja, zdrowych i zdolnych do rozrodu osobników. Pamiętajmy o tym.

Życzę Wam udanej majówki i całego sezonu szczupakowego. Mówiąc szczerze, najchętniej łowie szczupaki późną jesienią :)

Pozdrawiam

Piotr Gogolewski

www.sklepwobler.pl

www.wedkarski-bydgoszcz.pl

+ Okoniowa dłubanina

Polecamy

sklepwobler.pl
Wędki DRAGON Fishmaker II PROMOCJA

Wędki DRAGON Fishmaker II PROMOCJA

Świetne wklejanki do jigowania w kilku długościach i czterech c.w. tak abyś dopasował długość i moc do swojego łowienia. Uzbrojone w komponenty FUJI
Sprawdź w sklepie

Sklep Wędkarski “WOBLER”

 

ul. Jagiellońska 73
85-027 Bydgoszcz

Sprzedaż stacjonarna zawieszona do odwołania

Istnieje możliwość odbioru osobistego zamówień złożonych na www.sklepwobler.pl

Jednocześnie informujemy, że wysyłamy gratis zamówienia złożone na www.sklepwobler.pl od 150pln

Dla użytkowiników allegro, przypominamy iż darmowa wysyłka w programie smart już od 40pln, nasz nick: pietruszka10
 

Telefon firmowy: (52) 524 35 95
Telefon komórkowy: 530 884 886
E-mail:  sklep@wedkarski-bydgoszcz.pl

Formy płatności: Gotówka, Karta, Bony Sodexo, Raty, PayPal, Payu

Sklep internetowy: www.sklepwobler.pl

© 2005 - 2023 Sklep Wędkarski "Wobler". Wszelkie prawa zastrzezone. Budowa stron internetowych