Blog

Ciekawostki, nowości, porady...

Wedkarski Bydgoszcz
 

Irlandia w kropki

brak komentarzy

Wyprawę na kropki do Ire planowałem już ponad dwa lata. Mój serdeczny przyjaciel Artur zapraszał mnie na nie już w zeszłym roku, jednak z wielu powodów nie udało mi się tam wybrać zeszłej wiosny. Pokusa była jednak zbyt silna, aby spróbować swoich sił z pstrągami na wodzie stojącej. Naszym łowiskiem miało być jedno z większych jezior, gdzie pstrągi na po tarle żerują w przybrzeżnej strefie na głębokości około 1-4m na skorupiakach, oczekując na wylęg owadów. W tym roku warunki były o tyle trudne, że woda była przynajmniej metr niżej niż w zeszłym. Przy bardzo wysokiej wodzie ryby stoją w zalanych krzakach, które są dla nich idealną kryjówką.

Irlandia w kropki

Udało mi się zaplanować krótki 5 dniowy wypad, z czego na wodzie 3 dni. Środkami "komunikacji publicznej" dotarłem na miejsce w około 9h. To nie do wiary jak na przestrzeni kilku lat pozmieniało się jeżeli chodzi o możliwości i czas tego typu wycieczek :) W niedzielę do południa wystartowałem, a już wczesnym wieczorem omawialiśmy plan na wędkowanie. Okazało się, że będzie nam towarzyszył mój drugi przyjaciel Wojtek, który jest Artura bratem. Od wielu lat poznają Irlandzkie łowiska korzystając z ich obfitości w ryby. Dwa lata temu przy innej okazji byłem z nimi na trzech różnych łowiskach, a każde z nich obdarzyło nas fajnymi rybami. Ogrom wody w okolicach gdzie mieszkają jest tak duży, że nie wystarczyło by życia aby poznać te akweny, w związku z tym skupiają się na wybranych łowiskach.

Irlandia przywitała mnie piękną pogodą, co było zbyt piękne aby było prawdziwe. Ponieważ pogoda tutaj to bardzo zmienny i nieprzewidywalny czynnik udanej wyprawy wędkarskiej. Potrafi się ona zmienić nagle i tak robi, zmienia się kilka, do kilkunastu razy w ciągu dnia. W końcu Irlandia to wyspa więc nie mas się co dziwić, takie jej uroki.

Naszą jednostką pływającą był solidny ponad czterometrowy ponton z 6km silnikiem spalinowym, pozwalał on na w miarę wygodne wędkowanie, mogliśmy zwodować się gdzie tylko chcemy. Jedyną wadą tego pływadła było rozbijanie się ponad metrowych fal przy silnym wietrze o dziób i wpadanie wody do środka, więcej wad nie odnotowałem. Ze wględu na stabilność łowiło się bezpiecznie

Do Irlandii wysłałem dwa takie same zestawy składające się z wędek Dragon Viper Trout 2,30/21g , kołowrotków Dragon Ultima FD835i może trochę duże ale przez to, że mają dosyć szeroką szpulę rzuty były dłuższe co miało znaczenie. Na kołowrotki nawinięte zostały plecionki o średnicy 0,10mm , na jednym z metra Sufix 832 Advanced Superline ,  a na drugim DAM 8-braid, obydwie idealnie spełniły swoje zadanie.

Najskuteczniejszymi przynętami były woblery, takie 5-7cm z niewielkim sterem, które można było prowadzić podszarpująć czyli tzw. twitching. Fajnie sprawdzały się takie modele jak Salmo Executor 5SR, Salmo Minnow 6DAM Appetizer SR 7cm, EFFZETT Minnow FL 5 i 7,5cm o ile warunki pozwalały na rzucanie takimi przynętami. Gdy wiatr na to nie pozwalał, bardzo dobrymi przynętami okazywały się błystki, zarówno obrotówki jak i wahadłówki. Ze względu na swój ciężar pozwalały oddawać dłuższe rzuty. Wojtek prawie cały czas na nie łowił i miał bardzo dobre wyniki. Co ciekawe na wahadłówki pstrągi uderzały najczęściej w momencie opadu przynęty.

Pogodna była na prawdę zróżnicowana, jak zbytnio wiało lub padało, spływaliśmy na wyspę schować się, ogrzać i coś zjeść :)

Ogólnie padło sporo ryb, jednak z wielkością nie było szału, największa ryba miała 49cm. To niezbyt dobry wynik. Ze wględu na pogodę pstrągi nie żarły jeszcze tak jak powinny. Widziałem kilka ryb powyżej 60cm w całości wyskakujących nad wodę. Miałem też dwie ryby, które rozgięły kotwicę i spadły. Normą tego łowiska są ryby w przedziale 45-65cm jeżeli chodzi o brown trout. Zdarzają się też Feroxy, jednak częściej w trollingu, ale to osobna historia, której mam zamiar się przyjrzeć w kolejnych wyprawach na "Zieloną Wyspę"

Jedno jest pewne, wracam tam za rok w połowie marca, troszkę inaczej przygotowany, licząc na bardziej przyjazną pogodę :)

Dziękuję jeszcze raz Arturowi i Wojkowi za przygodę na wodzie, oraz żonie Artura -  Beacie za wyrozumiałość ;)

Pozdrawiam

Piotr Gogolewski

www.sklepwobler.pl

www.wedkarski-bydgoszcz.pl

+ Wędkarskie wakacje w Aktiv Hotel Gargantini

Polecamy

sklepwobler.pl
Wędki DRAGON Nano Lite XT80C PROMOCJA

Wędki DRAGON Nano Lite XT80C PROMOCJA

Spinningi NanoLITE XT80C konstruowane są z najnowszych mat grafitowych japońskiej firmy Toray Komponenty wykończeniowe serii NanoLITE to: przelotki Titanium SiC z superlekkimi, ale bardzo mocnymi i elastycznymi ramkami; uchwyt kołowrotka Fuji IPS; najwyższej klasy twarda pianka EVA; dwuskładnikowy, niestarzejący się epoksydowy lakier do omotek; omotki Gudebrod.
Sprawdź w sklepie

Sklep Wędkarski “WOBLER”

 

ul. Jagiellońska 73
85-027 Bydgoszcz

czynne:
poniedziałek: 10-17

wtorek: 10-17

środa: 10-17

czwartek: 10-17

piątek: proszę dzwonić czy otwarte

sob: nieczynne

Telefon firmowy: (52) 524 35 95
Telefon komórkowy: 530 884 886
E-mail:  sklep@wedkarski-bydgoszcz.pl

Formy płatności: Gotówka, Karta, Bony Sodexo, Raty, PayPal, Payu

Sklep internetowy: www.sklepwobler.pl

© 2005 - 2020 Sklep Wędkarski "Wobler". Wszelkie prawa zastrzezone. Budowa stron internetowych