Blog

Ciekawostki, nowości, porady...

Wedkarski Bydgoszcz
 

Irlandia w kropki

brak komentarzy

Wyprawę na kropki do Ire planowałem już ponad dwa lata. Mój serdeczny przyjaciel Artur zapraszał mnie na nie już w zeszłym roku, jednak z wielu powodów nie udało mi się tam wybrać zeszłej wiosny. Pokusa była jednak zbyt silna, aby spróbować swoich sił z pstrągami na wodzie stojącej. Naszym łowiskiem miało być jedno z większych jezior, gdzie pstrągi na po tarle żerują w przybrzeżnej strefie na głębokości około 1-4m na skorupiakach, oczekując na wylęg owadów. W tym roku warunki były o tyle trudne, że woda była przynajmniej metr niżej niż w zeszłym. Przy bardzo wysokiej wodzie ryby stoją w zalanych krzakach, które są dla nich idealną kryjówką.

Irlandia w kropki

Udało mi się zaplanować krótki 5 dniowy wypad, z czego na wodzie 3 dni. Środkami "komunikacji publicznej" dotarłem na miejsce w około 9h. To nie do wiary jak na przestrzeni kilku lat pozmieniało się jeżeli chodzi o możliwości i czas tego typu wycieczek :) W niedzielę do południa wystartowałem, a już wczesnym wieczorem omawialiśmy plan na wędkowanie. Okazało się, że będzie nam towarzyszył mój drugi przyjaciel Wojtek, który jest Artura bratem. Od wielu lat poznają Irlandzkie łowiska korzystając z ich obfitości w ryby. Dwa lata temu przy innej okazji byłem z nimi na trzech różnych łowiskach, a każde z nich obdarzyło nas fajnymi rybami. Ogrom wody w okolicach gdzie mieszkają jest tak duży, że nie wystarczyło by życia aby poznać te akweny, w związku z tym skupiają się na wybranych łowiskach.

Irlandia przywitała mnie piękną pogodą, co było zbyt piękne aby było prawdziwe. Ponieważ pogoda tutaj to bardzo zmienny i nieprzewidywalny czynnik udanej wyprawy wędkarskiej. Potrafi się ona zmienić nagle i tak robi, zmienia się kilka, do kilkunastu razy w ciągu dnia. W końcu Irlandia to wyspa więc nie mas się co dziwić, takie jej uroki.

Naszą jednostką pływającą był solidny ponad czterometrowy ponton z 6km silnikiem spalinowym, pozwalał on na w miarę wygodne wędkowanie, mogliśmy zwodować się gdzie tylko chcemy. Jedyną wadą tego pływadła było rozbijanie się ponad metrowych fal przy silnym wietrze o dziób i wpadanie wody do środka, więcej wad nie odnotowałem. Ze wględu na stabilność łowiło się bezpiecznie

Do Irlandii wysłałem dwa takie same zestawy składające się z wędek Dragon Viper Trout 2,30/21g , kołowrotków Dragon Ultima FD835i może trochę duże ale przez to, że mają dosyć szeroką szpulę rzuty były dłuższe co miało znaczenie. Na kołowrotki nawinięte zostały plecionki o średnicy 0,10mm , na jednym z metra Sufix 832 Advanced Superline ,  a na drugim DAM 8-braid, obydwie idealnie spełniły swoje zadanie.

Najskuteczniejszymi przynętami były woblery, takie 5-7cm z niewielkim sterem, które można było prowadzić podszarpująć czyli tzw. twitching. Fajnie sprawdzały się takie modele jak Salmo Executor 5SR, Salmo Minnow 6DAM Appetizer SR 7cm, EFFZETT Minnow FL 5 i 7,5cm o ile warunki pozwalały na rzucanie takimi przynętami. Gdy wiatr na to nie pozwalał, bardzo dobrymi przynętami okazywały się błystki, zarówno obrotówki jak i wahadłówki. Ze względu na swój ciężar pozwalały oddawać dłuższe rzuty. Wojtek prawie cały czas na nie łowił i miał bardzo dobre wyniki. Co ciekawe na wahadłówki pstrągi uderzały najczęściej w momencie opadu przynęty.

Pogodna była na prawdę zróżnicowana, jak zbytnio wiało lub padało, spływaliśmy na wyspę schować się, ogrzać i coś zjeść :)

Ogólnie padło sporo ryb, jednak z wielkością nie było szału, największa ryba miała 49cm. To niezbyt dobry wynik. Ze wględu na pogodę pstrągi nie żarły jeszcze tak jak powinny. Widziałem kilka ryb powyżej 60cm w całości wyskakujących nad wodę. Miałem też dwie ryby, które rozgięły kotwicę i spadły. Normą tego łowiska są ryby w przedziale 45-65cm jeżeli chodzi o brown trout. Zdarzają się też Feroxy, jednak częściej w trollingu, ale to osobna historia, której mam zamiar się przyjrzeć w kolejnych wyprawach na "Zieloną Wyspę"

Jedno jest pewne, wracam tam za rok w połowie marca, troszkę inaczej przygotowany, licząc na bardziej przyjazną pogodę :)

Dziękuję jeszcze raz Arturowi i Wojkowi za przygodę na wodzie, oraz żonie Artura -  Beacie za wyrozumiałość ;)

Pozdrawiam

Piotr Gogolewski

www.sklepwobler.pl

www.wedkarski-bydgoszcz.pl

+ Wędkarskie wakacje w Aktiv Hotel Gargantini

Polecamy

sklepwobler.pl
Kołowrotki QUANTUM Code CFB

Kołowrotki QUANTUM Code CFB

Ten kołowrotek spinningowy zbudowany jest ze specjalnej obudowy, wzmacnianej węglem, co powoduje, że jest niesamowicie lekki
Sprawdź w sklepie

Sklep Wędkarski “WOBLER”

 

ul. Jagiellońska 73
85-027 Bydgoszcz

Sprzedaż stacjonarna zawieszona do odwołania

Istnieje możliwość odbioru osobistego zamówień złożonych na www.sklepwobler.pl

Jednocześnie informujemy, że wysyłamy gratis zamówienia złożone na www.sklepwobler.pl od 150pln

Dla użytkowiników allegro, przypominamy iż darmowa wysyłka w programie smart już od 40pln, nasz nick: pietruszka10
 

Telefon firmowy: (52) 524 35 95
Telefon komórkowy: 530 884 886
E-mail:  sklep@wedkarski-bydgoszcz.pl

Formy płatności: Gotówka, Karta, Bony Sodexo, Raty, PayPal, Payu

Sklep internetowy: www.sklepwobler.pl

© 2005 - 2023 Sklep Wędkarski "Wobler". Wszelkie prawa zastrzezone. Budowa stron internetowych